V následujícím článku najdete jednoduchý „návod“, jak si poradit s výběrem a použitím soutěžních barev pro účast na závodech ve všech kategoriích kulturistiky a fitness. S ohledem na to, že špatná závodní barva nebo i špatné použití dobré závodní barvy může zcela zničit Vaši přípravu, věnujete-li článku pár minut svého času, pevně věřím, že se Vám to vyplatí.
Článek byl publikován 02. 10. 2018, poslední aktualizace 29. 03. 2022.
Pokud se Vám nechce celý článek číst, připravil jsem pro Vás hned na úvod rychlý rozcestník s vhodnými tipy pro nejčastější případy:
Základní
soutěžní balíčky Kompletní
soutěžní balíčky Produkty
Jan Tana Produkty
Pro Tan Ostatní
závodní barvy
Upozornění: Při nákupu soutěžních barev na internetu buďte obezřetní při podezřele levných nabídkách. Může se jednat o barvy za hranicí jejich životnosti, které po aplikaci mohou zelenat. Vaše celoroční úsilí pak může být „díky“ pár ušetřeným korunám zmařeno.
Upozornění: Barvy Pro Tan s názvy Physique Bronze, Bikini Bronze a Body Builder Bronze se od roku 2019 již nevyrábějí. Místo nich jsou univerzální barvy pro základní nátěr Base Coat nebo tmavší Base Coat Super Dark a pro vrchní nátěr Top Coat nebo tmavší Top Coat Super Dark.
Nejzákladnější varianta je zakoupit jednoduchý balíček, který zpravidla obsahuje závodní barvu (ta vystačí na 1–2 soutěže) - základní nebo povrchovou vrstvu + aplikační houbičku, někdy i peeling pro přípravu pokožky.
Pokročilé balíčky obsahují zpravidla produkt na lepší přípravu pokožky (peeling), přípravek proti zelenání nátěru, základní vrstvu barvy, vrchní vrstvu barvy a olej pro dosažení jemného lesku.
Jan Tana nabízí kompletní řadu produktů pro přípravu pokožky, základní i finální nátěry i následnou úpravu. Produkty Jan Tana jsou cenově dražší, zároveň ale i nejkvalitnější dostupnou variantou.
Pro Tan nabízí kompletní řadu produktů pro přípravu pokožky, základní i finální nátěry včetně soutěžního oleje pro lesk a přípravku na nesklouzávání plavek.
Starší soutěžní barvy Dream Tan #1 a #2 se na řadě soutěží již nesmí používat.
Soutěžní barvy jsou vlastně „barevné krémy“, které Vašemu tělu dočasně (na pár hodin nebo i dní) propůjčí výrazně tmavší barvu, díky níž pak Vaše svaly, jejich tvary a oddělení (tzv. separace) vyniknou mnohem více.
Možná si ale řeknete, proč vlastně závodní barvy používat? Opaluji se, chodím pravidelně do solária, budu i tak potřebovat barvu? Odpověď je jednoznačná – ano. Na soutěžích ve všech disciplínách kulturistiky a fitness jsou pro nasvícení pódia používána opravdu velmi silná světla. I sebevíce opálený člověk v jejich záři vypadá prakticky „bílý jako stěna“. O to více pak nepoměr vyniká, postaví-li se vedle něj sportovci používající soutěžní barvy. I díky nim pak na nich vynikají svaly, jejich tvary a oddělení mnohem lépe, naopak na málo nebo vůbec nabarveném člověku detaily i tvary zaniknou, a tak i lépe připravený sportovec, který je příliš světlý, se mnohdy umístí za horším, ale perfektně „barevně“ nachystaným konkurentem.
Nabízejí se dvě základní možnosti, jak soutěžní barvy používat. Tou první je využít služeb specializovaných firem, které bývají na mnoha soutěžích přítomné a které na Vás barvu aplikují nástřikem. Druhou možností je mít závodní barvu zakoupenou předem a aplikovat si ji sami, resp. s pomocí svého trenéra či jiného doprovodu. Obě z uvedených možností mají své plusy, ale i minusy. Podrobněji se o nich dočtete v následujících kapitolách. Ještě předtím si ale musíme říct, že ne všechny soutěžní barvy jsou na všech soutěžích povolené.
V otázce (ne)povolených barev je vždy nutné přečíst si pravidla sportovní federace, která soutěž pořádá, a také propozice dané konkrétní soutěže. Mnohdy tam najdete zmínky, jaké barvy se mohou a jaké nemohou používat. V případě největší světové federace IFBB (v České republice Svazu kulturistiky a fitness ČR) platí, že se nemohou používat jakékoliv „špinící“ barvy, pod kterýžto název jsou zahrnuty všechny barvy, které po aplikaci v krátké době nezasychají, tzn. které se velmi snadno stírají. Aby bylo jasné – úplně každá barva „špiní“, rozdíl je ale v tom, jak intenzivně a po jakou dobu po její aplikaci. Natřete-li se například soutěžní barvou Dream Tan #2, tak ať už 5 minut po aplikaci, nebo o další dvě tři hodiny později, když natřenou část těla přejedete třeba papírovým ubrouskem, bude okamžitě výrazně hnědý a na Vašem těle vznikne světlý flek. Naopak použijete-li moderní barvy, jako jsou např. Jan Tana (nejdražší, ale i nejlepší) či Pro Tan, pár desítek vteřin nebo i minut po aplikaci také ubrousek zašpiníte, ale jakmile barva zaschne, můžete se otírat, jak chcete, ale barva drží (pokud Vás teď napadá, „jak to ale ze sebe po soutěží smyji,“ je to trefná poznámka – odpověď na ni najdete v poslední kapitole článku).
Chcete-li si zobrazit rychlý přehled povolených a nepovolených barev na soutěžích IFBB (SKFČR), klikněte zde: ...
Povolené barvy na soutěžích IFBB (SKFČR):
Nepovolené barvy na soutěžích IFBB (SKFČR):
V současnosti využívá služeb nástřiku přímo na soutěžích cca 40 % závodníků.
Jaké jsou klady využití služeb specializovaných firem? Pro řadu závodníků pohodlí a kvalita provedení a také možnost dodatečných korekcí před finálovou částí soutěže (byť se s tím pojí vyšší cena). Také fakt, že s sebou nemusíte mít svého trenéra či jinou blízkou osobu, která by Vás natřela. Nevýhodami bývají mnohdy velmi dlouhé fronty čekatelů na nástřik (objednání předem „na přesný čas“ nevěřte, ve skutečnosti na místě v absolutní většině případů neplatí), vyšší cena, nulové soukromí (v kabinkách pro nástřik vedle sebe mnohdy na malé ploše stojí několik nahých závodníků), teplotní dyskomfort (ventilátory pro rychlejší zaschnutí barvy jsou studené, což závodník bez podkožního tuku vnímá o to citlivěji) a obecně časové nepohodlí a s tím spojený stres. K samotné vyšší ceně ještě jedna poznámka - v případě, že si služby nástřikem na soutěžích objednáváte předem, volte velmi pečlivě variantu služeb, kterou chcete využít, protože se v minulosti stávalo, že nejlevnější cenové varianty obsahovaly nedostatečný počet vrstev a nebo neobsahovaly dodatečné korekce, což ve výsledku cenu ještě navýší. Nezřídka pak platí, že reálná cena nástřiků na soutěži je v porovnání s variantou vlastních barev a vlastní aplikace 2-3krát dražší.
V současnosti využívá možnosti aplikace barev svépomocí cca 60 % závodníků.
Jaké jsou klady vlastní aplikace závodních barev? Předně fakt, že máte svůj časový harmonogram přesně pod kontrolou a ovlivňujete jej pouze Vy. Přijedete-li do místa konání soutěže, míří Vaše první kroky na prezentaci a následně máte mnohdy i několik hodin času. Jelikož první vrstvu barvy můžete mít aplikovanou již z domova, druhý (popř. i třetí) nátěr Vám (tedy Vašemu pomocníkovi) nebude příliš dlouho trvat, Vy jste velmi brzy „barevně“ připraveni a máte čas na odpočinek a soustředění se na soutěž. Zcela Vám tak odpadá stres stání v dlouhé frontě a přemýšlení, zda stihnete prezentaci či Vaši kategorii. Další výhodou je výrazně nižší cena (2-3krát nižší). Naopak mezi nevýhody patří, že s sebou potřebujete mít pomocníka (trenéra, partnera, kamaráda, jiného závodníka), který na Vás barvu bude aplikovat. V závislosti na jeho umění může být výsledek lepší, ale i horší než při využití služeb specializované firmy.
Rozhodnete-li se pro využití služeb nástřiku na soutěžích, nemáte s výběrem barvy komplikace, protože na každé soutěži je přítomna pouze jediná společnost, tzn. volba značky soutěžní barvy není na Vašem rozhodnutí. Co můžete ovlivnit, je počet soutěžních nástřiků (pozor, v základní ceně je jeden či dva, což nemusí stačit a je nutné přikoupit; stejně tak v základní ceně nemusejí být dodatečné korekce).
Rozhodnete-li se pro aplikaci svépomocí, jako první se musíte podívat do pravidel či propozic, jaké barvy se nemohou používat (bylo popsáno již výše). Následně můžete zvolit z řady variant.
Tou nejzákladnější je zakoupit jednoduchý balíček, který zpravidla obsahuje závodní barvu (ta vystačí na 1–2 soutěže) a aplikační houbičku, někdy i peeling pro přípravu pokožky. Peeling potřebujete tak či tak (abyste pokožku ideálně v předvečer soutěže, nejlépe ale 3 dny po sobě, co nejdůkladněji očistili, především pak v místech všech záhybů – pod koleny, podpaží, loketní jamky), samotnou barvu pak použijete na základní nátěr (mnohdy v předvečer soutěže či v den soutěže ráno doma) a poté i další 1–2 nátěry přímo na soutěži. Ideální je však začít s aplikací barev 2 dny před soutěží, více než dvě vrstvy během jednoho dne nejsou doporučeny. K aplikaci můžete použít jak většinou přiloženou houbičku, tak bývá velmi často používán i malý molitanový „malířský“ váleček. A jaké barvy zvolit? Levnější Pro Tan nebo dražší, ale kvalitnější Jan Tana.
Druhou variantou, která je již dražší, je zakoupení základní barvy pro použití jako prvního nátěru (v již zmíněné 2 dny před soutěží či předvečer soutěže nebo ráno před soutěží), následně pak na soutěži použití vrchní barvy jiné, zpravidla (a nejlépe) od stejného výrobce. Často se tak v levnější variantě kombinuje jako základní barva Pro Tan Overnight a poté na ni vrchní vrstva Pro Tan Top Coat, v případě dražší, ale kvalitnější varianty pak základní Jan Tana Hi-Def Color doma a na soutěži pak finální Jan Tana Ultra 1. Balíčková balení soutěžních barev většinou obsahují „skin prep“ (peeling pro přípravu pokožky, můžete použít až den před soutěží, mnoho závodníků jej ale používá několik dní, aby byla jejich pokožka co nejpřipravenější), následně „green away“ (produkt pro zamezení „zelenání“ výsledné barvy), základní barvu, finální barvu a povrchový olej pro dosažení lesklejšího vzhledu.
Část produktů z uvedených balíčků můžete dokoupit i samostatně, viz třeba samostatné soutěžní oleje pro finální lesklejší vzhled (pozor, nepoužívejte oleje příliš, rozhodně zde neplatí „čím více, tím lépe“) či přípravky pro nesklouzávání plavek...
Samostatně můžete také dokoupit i roztírací rukavice. Zmíněný molitanový váleček v našem sortimentu nemáme, každý Bauhaus či Hornbach Vám jich ale nabídne nespočet.
Ve většině případů platí, že je lepší používat pro danou soutěž nebo po sobě následující soutěže barvy jedné a té stejné značky. V případě, že na jedné soutěži použijete třeba Pro Tan a na další Jan Tanu, kterou nanesete na zbytky původní barvy držící na Vašem těle, výsledek může být značně nedobrý (byť někteří trenéři některé přesně vyladěné kombinace používají). S ohledem na zmíněné „vše od jedné značky“ se pak do okraje zájmu dostávají samostatné soutěžní barvy jiných značek, jako je např. Universum Top Tan či Dream Tan Bronze Knight, ke kterým český trh nenabízí další podpůrné produkty.
Stejně tak v propadlišti dějin mizí dříve nejpoužívanější barvy Dream Tan #1 a Dream Tan #2 (liší se mezi sebou barevným odstínem), které na těle nezasychají a velmi snadno se stírají. Proto jsou na většině soutěží zakázané.
Na soutěž se chystáte mnoho měsíců, někteří i mnoho let a soutěžní přípravě věnujete obří úsilí. O to větší škoda je, pokud špatná závodní barva nebo její špatná aplikace toto úsilí zmaří. V případě, že používáte nástřik na soutěži specializovanou firmou, jste odkázáni věřit schopnostem a kvalitě barev, které jsou na dané soutěži k dispozici. V případě, že spoléháte raději na sebe, velmi výrazně se vyplatí vyzkoušet si aplikaci soutěžní barvy a individuální reakci Vaší pokožky s náskokem předem. Oholit si týden před soutěží třeba celou nohu, opakovaně aplikovat peeling a následně postupný dvojí nátěr soutěžní barvou (třeba jeden večer a druhý den poté ráno) se může zdát někomu nadbytečné, pokud však jdete na první soutěž v životě, získáte touto zkouškou nanečisto neocenitelné zkušenosti. Uvidíte, jak na Vás barva snadno či nesnadno drží, po jaké době můžete aplikovat druhý nátěr, jak barva do druhého dne či do večera změní odstín, jak snadno se otírá a jak otřená místa opravit – u toho všeho budete mít pak v den skutečné soutěže už větší jistotu. A samozřejmě největší budete mít ve chvíli, kdy Vás bude natírat Váš trenér či někdo, kdo již má s aplikacemi soutěžních barev zkušenosti.
Máte na svém těle tetování a přemýšlíte, co s ním? Soutěžní barva ho nijak neskryje, tetování na pódiu bude velmi dobře viditelné. Základní otázka zní, skrývat ho, či nikoli? Máte-li malý nápis či ornament, zpravidla platí, že to vůbec ničemu nevadí. Máte-li ale potetované větší plochy (celou ruku, nohu, záda, rameno apod.), pak řada tetovacích vzorů může rozhodčím velmi ztížit posuzování Vaší soutěžní připravenosti a srazit Vám cenné body dolů. Pokud rozhodčí kvůli rozsáhlým tetovacím vzorům nevidí, zda máte či nemáte svaly separované, prostě pro něho separované nejsou a lépe ohodnotí jiné závodníky. V takovém případě se může hodit pokusit se tetování skrýt. Ale jak?
K zakrytí tetování (ale třeba i strií, jizev a podobně) slouží speciální krycí make-upy. Ty na jednu stranu fungují jako skutečné kouzlo, tetování prostě zmizí – na druhou stranu jejich aplikace vyžaduje značné zkušenosti a i Vy jako závodník musíte být následně mnohem opatrnější.
Jak aplikovat Tatoo Cover? Uvedený produkt je k dostání na českém trhu velmi krátkou dobu, a proto s ním příliš závodníků osobní zkušenost zatím nemá. O to lepší je si jej vyzkoušet v pohodlí a klidu domova třeba týden před soutěží. Tatoo Cover se aplikuje houbičkou na místa s tetováním, na místa bez tetování se pak používá klasická barva (stejného výrobce) Jan Tana Hi-Def nebo Jan Tana Ultra 1. V místech kontaktu Tatoo Cover a barvy smícháte obojí do stejného tónu. Na Tatoo Cover se již neaplikuje lesk. Výsledek? Tetování prostě zmizí. I přesto, že si při pohledu na následující fotografie řeknete „to je jasně upravené v počítačovém programu“ – ne, není. Toto dokáže při správné aplikaci Tatoo Cover. Není to ale zadarmo. Pomineme-li samotnou cenu finanční, pak značnou nevýhodou je, že krytí je stíratelné – tzn. otřete-li se takto zakrytým místem třeba do oblečení, setřete ho. Úměrně tomu se při použití na větší část těla může jednat i o rozpor s pravidly soutěže.
Pojďme si na závěr ještě připomenout několik důležitých věcí, které byste před a při používání soutěžních barev měli vědět.
Jeden nátěr v předvečer soutěže, další jeden až dva na soutěži. To vše s barvou, která zasychá a opravdu dobře drží. Co s tím ale po soutěži? Půjde to smýt? Očekáváte-li snadné „ano“, jste od pravdy daleko. Není to totiž vůbec snadné.
Běžné mýdlo a nekonečná sprcha jsou téměř k ničemu. Peeling, drsnější houbička a nekonečná sprcha už začínají mít nějaké výsledky, ale do ideálu mají daleko. Jedním z lepších řešení se tak stává (po úvodní základní sprše) dlouhá horká vana s použitím opravdu velkého množství koupelové soli, drsnější houbička a drhnutí a drhnutí. Takto dosažený výsledek je relativně dobrý, Vy odcházíte z koupelny s pocitem „barva je pryč“ a můžete se začlenit mezi běžnou společnost i bez otazníků v očích ostatních. Na druhou stranu sami za pár dní uvidíte, že to s tou čistotou nebylo tak bezchybné, protože bílé oblečení v místech tělních záhybů začne být flekaté, stejně tak z Vaší pokožky se ta nejhlubší barva bude vymývat třeba týden i dva.
Bylo to výše zmíněno několikrát, každý jsme jiný, každému vyhovuje něco jiného a každý má postupem času jiné zkušenosti. Jaké jsou ty Vaše? Chcete-li pomoci ostatním, napište nám Váš kratší či delší osobní pohled na e-mail ronnie@ronnie.cz – rádi jej zde (viz níže) zveřejníme, aby tak pomohl stovkám dalších závodníků. Předem děkujeme!
A přejeme Vám všem, aby se Vám dařilo nejen v dlouhodobé soutěžní přípravě, ale abyste v den soutěže měli ten nejlepší možný vzhled Vaší pokožky a mohli tak své dlouhodobé úsilí prodat na maximum!
neděle | DNES | nejsme na příjmu |
pondělí | ZÍTRA | 07:30 - 14:30 |
úterý | 07:30 - 14:30 | |
středa | 07:30 - 14:30 |